Jedná se o stroj, který prokáže dobrou službu v každé dílně. Ať už se jedná o profesionála nebo jen domácího kutila. Stolní bruska je pevně uchycena k pracovní ploše stolu. Dle konstrukce je určena k ostření nožů, řetězů pil, vrtáků a dalších dílenských nástrojů. Kvalitní stolní bruska se dá použít taktéž k broušení i leštění obrobků z kovů, plastů i dřeva.
práce s nožem

Bruska na nože

Jedná se o variantu výhradně určenou k ostření nožů. Reálné je broušení i nůžek, dláta. V případě použití adaptérů též sekery, zahradního nářadí i nožů do sekaček. Broušení je zde řešeno prostřednictvím pružných brusných pásů, popřípadě kamennými brusnými nebo diamantovými kotouči. Úhel broušení je nastavitelný. Stejně tak je možno zakoupit typ brusky, která má měnitelné otáčky, což je výhodné pro různé druhy broušení.

Dvoukotoučová verze

Tato alternativa nabízí mnohem širší uplatnění v dílně. Skládá se z pevného rámu a dvou brusných kotoučů, které se otáčejí současně. Tento druh stolní brusky je možno využít k broušení nástrojů, ale také k obrušování či leštění výrobků z kovu nebo plastu. U dvoukotoučové brusky má elektromotor zpravidla příkon v rozmezí od 150 až do 450 W. Platí zde, že čím vyšší je příkon, tím je samozřejmě stroj více účinný.

Varianta na řetězy motorových pil

Zde se jedná o volbu brusky nahrazující broušení ručním pilníkem. Samotné broušení je tak mnohem rychlejší, efektivnější a rovnoměrné. Tato varianta určená na řetězy motorových pil se dá upnout ke stolu šrouby nebo svěrkami. Řetěz se uchytí do upínacího lůžka, které povoluje měnit úhel broušení. Brusný kotouč je poháněn elektromotorem.
dělník s bruskou
Zásady bezpečnosti

Při práci s bruskou je zapotřebí dbát na maximální bezpečnost. Díky prašnosti je vhodné použít roušku, nejlépe však respirátor. Podstatná je ochrana očí vhodnými pracovními brýlemi. Lepší variantou je ochranný štít. Samozřejmostí jsou rukavice a kvalitní oděv, tj. dlouhé rukávy i nohavice a pevná obuv.